Witam Pani Sylwio,

Chciałbym najpierw z góry bardzo podziękować za poświęcony czas i chęć zajęcia się moją nagłą sprawa (w związku z terminem zakupu na przyszły tydzień). Bardzo doceniam!

Mieszkanie znajduje się w etapie II inwestycji, na piętrze V. Termin realizacji przewidywany jest na 11.2017. Niestety jeszcze nie mieliśmy możliwości oglądnięcia mieszkania, prawdopodobnie od 01.04.2017.
Ekspozycja mieszkania to północny – wschód. Mieszkanie nie jest Naszym docelowym lokum. Planujemy mieszkać w Nim od 3-4lata, a następnie wynająć lub sprzedać.

W sypialniach znajdują się balkony francuskie. W kuchni i salonie natomiast okno i drzwi balkonowe. Jak można zauważyć na załączniku z wizualizacją budynku, w jednej z sypialni po prawej stronie po otwarciu balkonu znajduje się ściana budynku. Czy uważa Pani, że będzie to bardzo przeszkadzający “detal” czy raczej nie powinien on rzutować znacząco na użyteczność lokalu?

Jeśli chodzi o same pytania i wątpliwości jakie mamy to:
– czy brak “kątów prostych” w sypialniach będzie utrudniać umeblowanie?

Takie skośne ściany wymuszają zastosowanie (zwłaszcza w łazience) nietypowych rozwiązań.

– który pokój jest lepszy na sypialnię, a który na biuro?

W pokoju proponowanym przez dewelopera na sypialnię zmieści się bardzo małe łóżko z materacem 140x200cm i niewielka szafa. Dodatkowo pokój ten jest najjaśniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, także lepiej byłoby przeznaczyć go na pomieszczenie, w którym częściej będzie się przebywać w dzień. W drugim pokoju (deweloper przeznaczył go na pokój z pojedynczym łóżkiem) zmieści się większe łóżko z materacem 160×200 i o około 20 cm dłuższa szafa. Dodatkowo pokój ten ma naświetlenie o wschodzie – czyli lepiej zrobić w nim sypialnię, ze względu na przeważnie naturalny dla nas rytm dnia.

– jaki maksymalny rozmiar łóżka można zmieścić w sypialni, czy po wstawieniu dwuosobowego (queen size) łóżka będzie możliwość wstawienie dodatkowych mebli jak szafa/komoda/toaletka/fotel tak, aby pokój nie został „zagracony”?

niestety queen size łóżko nie zmieści się ani w jednym, ani w drugim pokoju, ze względu na otwieranie okien i dostęp do szafy. W przypadku sypialni w pokoju od zachodu, czyli 11,30m2, przy zastosowaniu małego łóżka 140×200 typu kontynentalnego, zmieści się niewielkie biurko typu toaletka. Aby zachować minimalne przejście dla obu osób do łóżka, nie powinno się wprowadzać żadnych dodatkowych mebli – wszystko powinno się spróbować zmieścić w szafie. W drugim pokoju (12,07m2) przy zastosowaniu małego łóżka (140×200) zmieści się także niewielka toaletka – raczej nie komoda, ze względu na to, że musi być jeszcze miejsce na otworzenie szuflad.

– w którym miejscu najlepiej byłoby ulokować dużą szafę w holu? Wzdłuż głównej ściany holu czy może wydłużyć ściankę działową w kuchni i wzdłuż niej?

Tutaj najlepsza jest wersja pierwotna, czyli dewelopera, ewentualnie można spróbować dobudować prostopadły element szafy płytszej na 40cm jako bok lodówki i bok szafy. Można też delikatnie wydłużyć ścianę w kuchni, ale nie za wiele, aby nie zrobić „wąskiego gardła” przy wejściu

– jaki maksymalny rozmiar sofy (z leżanką, w kształcie litery L) w salonie jest możliwy?

to zależy od układy całej reszty. Bez wprowadzania żadnych zmian i zachowując wygodną komunikację, w obecnym rzucie narożnik może mieć około 340x200cm

– czy Pani zdaniem możliwe jest zmieszczenie okrągłego stołu w salonie, biorąc pod uwagę kanapę o której wspomniałem w punkcie powyżej?

stół okrągły wymaga znacznie więcej miejsca niż kwadratowy lub prostokątny. Stół narysowany w rzucie deweloperskim ma 90cm, czyli jest to bardziej stolik kawowy. Aby wygodnie korzystać ze stołu dla 4 osób, średnica powinna mieć 120cm minimum. W takim układzie stosując największy narożnik, stół by się zmieścił, ale wchodziłby swoim polem obsługi w kuchnię i w strefę wypoczynkową narożnika. Należy założyć przy projektowaniu lokalizacji stołu minimum 75cm miejsca po obwodzie na odsunięcie krzeseł i przejście.

– czy przestrzeń przeznaczona na kuchnię jest wystarczająca, aby pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty typu: zmywarka, kuchenka, lodówka, etc?

Nie powinno się projektować zlewozmywaka tuż przy kominie lub wysokiej zabudowie kolumnowej ze względu na to, że osoba stojąca przy zlewie musi mieć miejsce na manewrowanie łokciami – w takim przypadku, jak na rzucie, będziemy obijali się po lewej stronie i ściana będzie zachlapana – trudna w utrzymaniu czystości. Chyba, że przesuniemy zlew do prawej krawędzi szafki. W pierwotnym układzie deweloperskim piekarnik założony jest pod płytą, szafki nie mają standardowych wymiarów, ale generalnie taki układ funkcjonalny nie jest najgorszy.

– w jednej z sypialni po prawej stronie po otwarciu balkonu znajduje się ściana budynku. Czy uważa Pani, że będzie to bardzo przeszkadzający “detal” czy raczej nie powinien on rzutować znacząco na użyteczność lokalu?

myślę, że nie będzie to za bardzo przeszkadzało – na ten moment nie widzę żadnych negatywnych konsekwencji takiego układu. Bardziej kwestia wrażeniowa – gdyby okno było dalej oddalone od ściany, miałoby się wrażenie większej przestronności pomieszczenia.

ZALETY:

  • miejsce na głęboką szafę w przedpokoju z możliwością jej rozbudowania
  • kuchnia blisko strefy wejściowej (wygodna komunikacja)
  • możliwość powiększenia kuchni o niewielki półwysep, który może również pełnić ścianki od strony salonu na TV, optycznie oddzielenie kuchni od salonu, kosztem okrągłego stołu
  • ustawne miejsce na większą sofę lub narożnik
  • wydzielenie strefy prywatnej od strefy dziennej (wchodząc do mieszkania nie przechodzimy przez strefę nocną)
  • miejsce na TV w obu sypialniach
  • możliwość czytelnego wydzielenia posadzką strefy wejściowej i kuchennej
  • w przypadku zamiany miejscami sypialni i gabinetu – prawidłowe nasłonecznienie pokoi ze względu na funkcję (sypialnia od wschodu, gabinet lub pokój dziecka od zachodu, czyli jasno po powrocie z pracy lub ze szkoły)
  • mieszkanie dwustronne – dobre przewietrzanie pod warunkiem zachowania możliwości otwierania na oścież okna w pokoju 11,30m2
  • relatywnie duża ilość blatów roboczych w kuchni
  • wrażenie przestronności przy wejściu do mieszkania (w przypadku nie wydłużania szafy przy wejściu)

WADY

  • strefa dzienna (kuchnia i salon) nasłonecznione tylko o wschodzie,
  • brak miejsca na telewizor w salonie
  • konieczność wykonania nietypowej zabudowy umywalki, stelaża podtynkowego wc, szafy w pokoju od wschodu,  ze względu na skośną ścianę
  • nietypowe rozmiary szafek kuchennych
  • utrudnione zabudowanie pralki o standardowych rozmiarach (rzut deweloperski pokazuje pralkę mini o głębokości 40cm), dodatkowo pralkę należy odsunąć od ściany, aby zmieścił się wąż odpływowy
  • utrudniona komunikacja pomiędzy sypialnią 12,07m2, a toaletą
  • w kuchni zlewozmywak przy wysokiej ścianie kominowej
  • mieszkanie będzie mało nasłonecznione – zwłaszcza przy trybie pracy dziennej poza mieszkaniem, po powrocie z pracy będzie brakowało naturalnego światła w salonie i kuchni.
  • muszla toaletowa na wprost wejścia (brak intymności)
  • mała umywalka bez blatu roboczego w łazience
  • brak szafy gospodarczej (na odkurzacz, mop, wiaderko, deskę do prasowania, suszarkę na pranie, środki czystości)

pozdrawiam serdecznie

Sylwia Dymek