Witam pani Sylwio,

przymierzam się do kupna mieszkania. Ze względu na cenę i lokalizację zainteresowała mnie inwestycja firmy Milart przy ul. Sołtysowickiej. Rzut mieszkania w załączeniu. Co pani o nim sądzi? I jakie piętro wybrać?

Justyna

Witam Pani Justyno,

obejrzałam przesłany rzut i mam jeszcze kilka pytań:

  • ilu będzie domowników?
  • czy ma Pani zwierzęta?
  • czy mieszkanie ma komórkę lokatorską?

W tym momencie nasuwają mi się takie uwagi:

1. rzut ma bardzo mikroskopijną kuchnię. Taki układ kuchni sprawdzi się u osób, które nie gotują, jedynie odgrzewają gotowe potrawy lub stołują się na mieście. Nie ma zupełnie miejsca na blat roboczy. Zgodnie ze sztuką budowlaną po obu stronach kuchenki powinny znajdować się blaty robocze minimum na 30 cm, aby móc odłożyć garnek lub patelnię. Nie ma miejsca na żadną szafkę na garnki – pod zlewem będzie kosz na śmieci, obok zlewu zmywarka, a pod płytą piekarnik. Ewentualnie można by spróbować funkcjonalnie zaaranżować to tak, jak w jednym z naszych projektów – w takim wypadku wejdziemy kuchnią w salon, ale na pewno będzie wygodniejsza i umożliwi trochę wygodniejsze przygotowywanie posiłków.

2. Łazienka funkcjonalnie jest w miarę poprawna, natomiast wanna jest nietypowa i może być ograniczony wybór w sklepach, chociaż na pewno się jakiś model znajdzie. Nie ma możliwości zamontowania umywalki (tutaj o małych gabarytach) blatowej i podblatowej, gdyż ograniczy się dostęp do pralki, także w tym pomieszczeniu ciężko będzie wygospodarować miejsce na szafkę na kosmetyki. Ewentualnie nad stelażem wc można wykonać wnękę na szafkę w zabudowie lub otwarte półki.

3. Brakuje miejsca na sprzęty gospodarcze typu odkurzacz, wiadro, mop i środki czystości.

4. Zaletą mieszkania jest ułożenie względem stron świata. Jeśli żaden wysoki budynek nie przesłoni światła, mieszkanie będzie dosyć jasne po godzinie 13:00 (rano mieszkanie będzie raczej ciemne) Jeśli chodzi o wybór piętra, to niestety trzeba już podjąć decyzję na budowie na miejscu. Ważna jest lokalizacja kosza na śmieci w przypadku gdy mieszkanie jest na parterze. Ostatnie piętra mają często większą wysokość mieszkań, co jest zaletą (5 cm różnicy na plus nie powoduje znacząco wyższych kosztów ogrzewania). Zasada jest taka, że im wyżej mieszkanie, tym więcej światła wpada przez okna.

pozdrawiam

Sylwia Dymek