Witaj!

Szykuję się do kupna mieszkania i podoba mi się lokalizacja Ogorodów Hallera we Wrocławiu. Jednak waham się co do funkcjonalności. Mieszkanie dla 1-2 osób w przyszłości dla 2 osob z dzieckiem. Potrzebne jest wiele miejsc do chronienia odziezy i rzeczy. Co myślisz o tym projekcie? Czy da się tam wygospodarować miejsce dla garderoby? Marzę rownież o kuchni z wyspą. Mieszkanie jest od północno-wschodniej strony na ostatnim piętrze, posiada skosy. Salon jest fajnie przeszkolny dużymi oknami.
Czekam na Twoją opinię!
Pozdrawiam!
Kasia

Witam
usytuowanie mieszkania od strony północno-wschodniej jest niestety mało szczęśliwe. Bezpośrednie światło słoneczne będzie docierało do salonu tylko przed południem, czyli w czasie kiedy zazwyczaj (z wyjątkiem weekendów) jest się poza domem. W sypialni promienie słońca nie dotrą o żadnej porze dnia. W związku z tym mieszkanie będzie mało nasłonecznione i trzeba będzie zainwestować w dobre oświetlenie najlepiej o naturalnym kolorze światła (białe, nie ciepłe żółte). Dodatkowo trzeba w takim wypadku unikać mocnych kontrastów i ciemnych kolorów wyposażenia i materiałów.
Teraz kilka słów na temat funkcjonalności pomieszczeń:
PRZEDPOKÓJ: zaletą jest miejsce na szafę. Niewielką, ale zawsze coś:) przydałoby się jeszcze mała pufka lub konsolka, aby odłożyć torebkę, klucze, itp.
ŁAZIENKA: wadą jest lokalizacja muszli toaletowej na wprost wejścia. Wrysowana na rzucie dewelopera pralka to model z bębnem ładowanym od góry – to uniemożliwi wykorzystanie przestrzeni nad pralką. Umywalka jest wciśnięta pomiędzy wannę a muszlę, także lepiej byłoby uzyskać tam więcej miejsca, co wydaje mi się możliwe.
KUCHNIA: bardzo mała, w takim układzie za mało jest miejsca przy kuchence – proszę wyobrazić sobie tylko 30cm po obu stronach – nie wystarczy na odłożenie gorącej patelni lub garnka, ani nawet na wygodne miejsce na deskę do krojenia. Jeśli pod oknem byłby blat, to tam można spróbować zmieścić zmywarkę, na którą nie ma miejsca pod blatem roboczym obok zlewu lub kuchenki. Faktycznie dobrze byłoby zrobić półwysep kuchenny – w ten sposób zyskało by się niezbędne miejsce z blatem roboczym.
SALON:Zdecydowanie w takim układzie najlepiej połączyć go z aneksem kuchennym (lepiej nie wydzielać kuchni) – dzięki temu przy tak małym dostępie do bezpośrednich promieni słonecznych, pomieszczenie nie będzie sprawiało wrażenia klaustrofobicznego. Wrysowany na rzucie dewelopera fotel ma raczej wielkość wygodnego krzesła.
POKÓJ 9,4M2:
To pomieszczenie będzie miał przyjemne światło dzienne w godzinach porannych. Układ okna i drzwi wejściowych niestety trochę utrudniają wygodne ustawienie mebli w pokoju, zwłaszcza, gdyby w przyszłości miało się w pokoju znaleźć łóżko piętrowe dla dwójki dzieci.
Podsumowując – moim zdaniem mieszkanie będzie mało nasłonecznione i przez to wyda się mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Przedpokój, łazienka i sypialnia mają potencjał do prawidłowego pod kątem funkcjonalnym zaprojektowania wnętrza, więcej pracy oraz trudnych kompromisów wymagała będzie kuchnia z salonem i mały pokój.
pozdrawiam serdecznie:)
Sylwia Dymek