Witam Pani Sylwio,
Zastanawiamy się z mężem nad zakupem mieszkania na Osiedlu Selenza, zlokalizowanego na wrocławskiej Klecinie. Podczas szukania mieszkania skupialiśmy się głównie na lokalizacji inwestycji (interesuje nas południe Wrocławia), jednakże jego funkcjonalność, ma dla nas także ogromne znaczenie. Jesteśmy młodym małżeństwem, wiec na razie zamieszkamy tam tylko we dwoje, ale optymistycznie planujemy w myślach pokoik dziecięcy 🙂 . Będę wdzięczna za fachową ocenę rzutu i profesjonalna opinię. Z góry dziękuję!
Pozdrawiam

Agata

Witam Pani Agato,
mieszkanie na pierwszy rzut oka wygląda poprawnie. Zauważyłam jednak w ostatnio budowanych inwestycjach we Wrocławiu, że często pojawiają się te same, nie do końca wygodne funkcjonalnie rozwiązania, poniżej wymienię, które z nich zauważyłam w Państwa mieszkaniu:
– mała kuchnia z niewielką ilością blatu roboczego – taki układ jak przedstawiony na rzucie sprawdzi się w przypadku rodziny niegotującej. Kuchnia w tym przypadku spełni swoją funkcję do odgrzania gotowych potraw, zrobienie prostego śniadania itp. Zlewozmywak bezpośrednio obok lodówki to bardzo niewygodne rozwiązanie – osoba stojąca przy wysokiej kolumnie lodówki zawsze zahaczała będzie łokciem o mebel lub będzie zmuszona stać z boku, co jest średnio wygodne. Można przeprojektować układ kuchni tak, aby wykorzystać maksymalnie możliwości pomieszczenia, jednak powiększenie kuchni odbyłoby się kosztem pomniejszenia salonu.
– pralka w łazience ma wg. rzutu dewelopera wymiary 45×60 cm i jest ładowana od góry – to znaczy, że nad pralką nie może powstać żadna dodatkowa zabudowa, która bardzo przydałaby się na schowanie sprzętów typu żelazko, deska do prasownia, suszarka na pranie itp. . Dodatkowo umieszczenie muszli toaletowej na wprost wejścia jest mało intymnym rozwiązaniem, a umywalka wciśnięta jest troszkę za bardzo pomiędzy muszlę i wannę, co utrudni dostęp do tych urządzeń i trudno będzie utrzymać łazienkę w czystości
– często deweloperzy nie przewidują w przedpokoju miejsca na szafę. W tym przypadku miejsce jest wyznaczone, co jest dużym plusem. Szafa nie jest duża, więc pomieści raczej odzież sezonową, przydałoby się jeszcze dodatkowe miejsce na sprzęty gospodarcze typu odkurzacz, wiaderko, suszarka na pranie, deska do prasowania itp.
Warto także zwrócić uwagę na strony świata, w tym przypadku sypialnia i kuchnia są od strony północnej, co znaczy że pomieszczenia będą ciemne, a promienie słońca nie będą wpadały bezpośrednio do tych pomieszczeń. Salon ma okno od wschodu, to znaczy że będzie doświetlony naturalnym światłem tylko w godzinach porannych, tak samo jak sąsiadujący mały pokój.
Mieszkanie ma także kilka zalet, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę jego niewielki metraż, czyli 55 m2. Pomimo tego udało się pomieścić dwa osobne pokoje (gabinet i sypialnia). W sypialni zmieści się wygodne, duże łóżko i biurko lub toaletka. Szafa w sypialni mogłaby być trochę większa, zwłaszcza że szaf w przedpokoju jest niewielka. Układ salonu pozwoliłby na powiększenie kuchni bez znacznej utraty funkcjonalności tego pokoju.