Witam,
Bardzo podoba mi się mieszkanie we Wrocławskim Verity Rosa i nie potrafię go obiektywnie ocenić;) Mogę prosić o pomoc? Czy salon i taras na wschód to dobry pomysł? Czy to, że rano słońce nie będzie zaglądać do sypialni jest aż tak istotne? Czy wnęka na szafę w przedpokoju wystarczy, czy trzeba będzie kombinować? Co pani sądzi o ustawności pokoi?

Witam Panie Piotrze,
mieszkanie faktycznie na pierwszy rzut oka wydaje się być zaprojektowane funkcjonalnie:) Mimo wszystko ma także swoje niewielkie wady, a największą z nich jest właśnie usytuowanie salonu od strony wschodniej. Na szczęście jest także okno narożnikowe, które wpuści nam trochę światła południowego, więc nie jest źle.
Teoria projektowania zakłada, że pokoje dzienne powinny znajdować się od strony południowej lub zachodniej, czyli tak, aby było w nim światło po południu, kiedy wracamy z pracy i najczęściej przebywamy w części dziennej. Zgodnie z tą samą teorią sypialnia powinna być od wschodu, aby wstawać razem ze wschodzącym słońcem i aby pokój nie nagrzewał się do wysokich temperatur latem. Natomiast jeśli pokój 11.50 m2 przeznaczony ma być na gabinet lub pokój dziecka – bardzo dobrze, że znajduje się od strony zachodniej, gdyż będzie to pokój jasny i będzie dobrze pełnił swoją funkcję.
Bardzo dobrze także, że mamy łazienkę z oknem – jest to okno od strony południowej i warto zwrócić uwagę, że to pomieszczenie będzie się bardzo szybko nagrzewać, zwłaszcza latem (niestety na rzucie nie widać, jak wysokie jest to okno, ale podejrzewam, że parapet umieszczony jest wyżej niż standardowo, więc nie będzie aż tak gorocą). Jeśli chodzi o miejsce na przechowywanie, czyli garderobę i szafę gospodarczą, tu już jest niestety troszkę gorzej.
W przedpokoju zmieści się tylko szafa na odzież wierzchnią, sezonową i możliwe, że mała szafka na buty. Jeśli chciałby Pan przewidzieć większą szafę garderobianą w sypialni, to niestety także nie ma na nią za wiele miejsca (maksymalnie dwuskrzydłowa), zwłaszcza jeśli ma się także zmieścić większe, dwuosobowe łóżko i stoliki nocne. Dlatego dodatkowa szafa gospodarcza musiałaby znaleźć miejsce np. w łazience wraz z zabudowaną pralką, ubrania posezonowe można przechowywać w komórce lokatorskiej, ale to zawsze jest mniej wygodne rozwiązanie.
Jeśli chodzi o kuchnię, jest w niej bardzo mało blatu roboczego, dlatego od razu nasuwa się pomysł z wyspą lub półwyspem.
Mieszkanie ma kilka wad, ale także kilka zalet. Zaletą jest ogródek, szkoda tylko, że nie ma dostępu do niego od strony salonu. Będzie więc raczej pełnił funkcję „prywatną”, chyba, że goście na grilla przechodzili będą przez Państwa sypialnie lub drugi pokój. Zaletą jest także w miarę duży taras oraz funkcjonalny rzut łazienki. Na pewno jest możliwość funkcjonalnego i rozsądnego zagospodarowania tego mieszkania:)
pozdrawiam
Sylwia Dymek