NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 
 
 
1Jak wygląda proces projektowania?
Prace projektowe rozpoczynamy od wizyty na obiekcie w celu wykonania pomiarów (inwentaryzacji) i od spotkania, na który omawiane są wytyczne do projektu. Po podpisaniu umowy i ustaleniu harmonogramu prac, rozpoczynają się kolejno następujące etapy projektowania:
  1. Inwentaryzacja
  2. Dwie koncepcje funkcjonalne
  3. Projekt funkcjonalny
  4. Projekt aranżacji
  5. Projekt wykonawczy
  6. Nadzór autorski lub zastępstwo inwestorskie
2Czym jest projekt funkcjonalny?
Projekt funkcjonalny to pierwszy etap pracy nad projektem wnętrza i poprzedzony jest wykonaniem dwóch koncepcji funkcjonalnych. Skupiamy się w tym momencie tylko na funkcji lokalu – rozmieszczeniu pomieszczeń i przemyśleniu jak wnętrze powinno funkcjonować, aby było wygodne w użytkowaniu, ergonomiczne i dopasowane do Twoich potrzeb. Nie dobieramy na tym etapie konkretnego wyposażenia, materiałów, nie jest to jeszcze aranżacja kolorystyczna – projekt funkcjonalny jest przekazywany w postaci szkiców w odcieniach szarości oraz filmów ze spaceru po wnętrzu, aby skupić się na funkcji, a nie na materiałach i kolorach. Jeżeli nie jesteś w posiadaniu podkładów projektowych, na tym etapie również wykonywana jest inwentaryzacja lokalu. Wnętrze funkcjonalne to solidna podstawa przyszłej aranżacji, gdyż przemyślana i dobra funkcja wpływa na atrakcyjność wnętrza.
3Co zawiera projekt aranżacji?
Projekt aranżacji zawiera projekt funkcjonalny, który jest podstawą do wykonania aranżacji wnętrza. Na etapie aranżacji podczas dobierania materiałów i wyposażenia projektant kieruje się wytycznymi Inwestora i na spotkaniu, kilka dni przed oddaniem etapu aranżacji, przedstawia kilka propozycji materiałów i wyposażenia. Na życzenie ten etap może być także prowadzony w ścisłej współpracy z klientem jeżdżąc wspólnie po sklepach z wyposażeniem i dobierając wspólnie wszystkie materiały i wyposażenie. Przykładowy projekt aranżacji zawiera takie rysunki jak:
  • Projekt koncepcyjny kuchni wraz z wyborem wyposażenia oraz materiałów; rzut w skali 1:50, szkic 3D,
  • Projekt koncepcyjny łazienki i wc wraz z wyborem wyposażenia oraz materiałów; rzut w skali 1:50, szkic 3D,
  • Projekt koncepcyjny mebli na wymiar (np. garderoba), rzut w skali 1:50, szkic 3D,
  • Projekt koncepcyjny pozostałych pomieszczeń wraz z wyborem wyposażenia oraz materiałów, rzut w skali 1:50, szkic 3D,
  • Dobór kolorystyki ścian,
  • Dobór wyposażenia, materiałów oraz stolarki drzwiowej,
  • Wizualizacja fotorealistyczna oraz szkicowe kadry z pomieszczeń.
4Co wchodzi w skład projektu wykonawczego?
Projekt wykonawczy zawiera projekt aranżacji a więc również projekt funkcjonalny oraz inwentaryzację. Projekt wykonawczy to rysunki dla poszczególnych fachowców realizujących Twoją inwestycję. Są to takie rysunki jak:
  • Rzut wykonawczy w skali 1:50 z wymiarami, naniesionym wybranym wyposażeniem, paleta barw oraz dobór wszystkich materiałów,
  • Projekt elektryki oraz sufitów podwieszanych wraz z wyborem lamp,
  • rzut wykonawczy wod-kan, c.o. i posadzki w skali 1:50
  • Projekt wykonawczy kuchni, rzut i przekroje, skala 1:50,
  • Projekt wykonawczy łazienki, rozrysowanie kafli dla wykonawcy, dobór elementów wyposażenia ruchomego, rzut oraz kłady ścian, skala 1:50,
  • Projekt wykonawczy mebli na wymiar, rzuty oraz przekroje w skali 1:50,
  • Kłady ścian wraz z wrysowanym wyposażeniem, rozliczenie metrażu ścian do malowania, skala 1:50,
  • Detale wykonawcze w skali 1:20, 1:10 i 1:1,
  • Zestawienie wyposażenia oraz farb – wycena elementów zawartych w projekcie.
5Na czym polega nadzór autorski?
Nadzór autorski – ten etap pracy projektanta polega na kontrolowaniu, czy wykonywane prace są zgodne z projektem. Podczas pomiarów i montażu mebli na wymiar, jak np. kuchnie, garderoby itp. jesteśmy obecni, aby na bieżąco rozwiązywać pojawiające się pytania. Pomagamy także w określeniu kolejności zamawiania wyposażenia i materiałów, co usprawnia prace wykonawcy. Prace remontowo-budowlane mogą zaczynać się wg harmonogramu dostarczanych materiałów i ułatwia to zaplanowanie przebiegu inwestycji oraz poniesionych kosztów. Jeśli realizację inwestycji planujesz rozpocząć w odległym terminie, warto także wziąć pod uwagę możliwość doboru ewentualnych materiałów lub technologii zamiennych - wiąże się to z tym ,że producenci wyposażenia zmieniają swoją ofertę i może okazać się, że po wyborze np. gresów w czerwcu – w październiku będą już wycofane z produkcji. W zakresie naszych prac jest więc także uzgadnianie dopuszczenia ewentualnych materiałów i technologii zamiennych.
Z wizyty na budowie sporządzane są notatki, które przekazywane są inwestorowi.
6Czym różni się Nadzór Autorski od Nadzoru Rozszerzonego "pod klucz"?
Zastępstwo inwestorskie (wnętrze pod klucz) – jeśli nie masz czasu zajmować się budową, jeździć codziennie na miejsce po odbiór dostarczonych materiałów, pilnować czy wszystkie dostawy trafiły na budowę, potrzeć robotnikom na ręce i nie chcesz stresować się następnym dniem prac, możemy zająć się inwestycją kompleksowo. Odciążymy Cię z kontaktów z dostawcami, wykonawcami i monterami. Prace prowadzone są przez naszych sprawdzonych wykonawców, co gwarantuje zgodność efektu końcowego z projektem i zarezerwowanie terminów na wszystkie prace. W naszych kompetencjach będzie także sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających. Unikniesz nieterminowych i nierzetelnych wykonawców, nie będziesz przejmował się dostawą materiałów, a o wszystkim poinformowany będziesz na bieżąco otrzymując mailowo sprawozdania z kosztów i postępów prac.
7Na czym polega inwentaryzacja wnętrza?
Inwentaryzacja wnętrza to dokładny pomiar lokalu wraz z punktami elektrycznymi, instalacjami wodno- kanalizacyjnymi oraz wentylacją. Na podstawie pomiarów z natury powstają takie rysunki jak rzuty pomieszczeń wraz z wymiarami oraz kład każdej ściany. Na podstawie dokładnej inwentaryzacji można wykonać projekt wnętrz.
8Mam rzut od dewelopera - czy potrzebuję inwentaryzację?
Na podstawie rzutu od dewelopera można wykonać pierwszy i drugi etap projektowy, czyli projekt funkcjonalny wnętrza i aranżację. Przy projektowaniu wnętrz istotny jest dla nas każdy centymetr, natomiast rzut od dewelopera jest raczej planem sytuacyjnym pomieszczeń z orientacyjnymi wymiarami. Jeśli natomiast lokal jest dopiero w budowie, a chcesz rozpocząć prace projektowe i potrzebujesz dla wykonawcy robót wytyczne rozmieszczenia wod-kan, c.o. i elektryki, koncepcyjne rysunki lokalizacji tych elementów możemy wykonać na bazie rzutu orientacyjnego po etapie funkcjonalnym (czyli po I etapie) z uwagą, że może on na etapie trzecim projektu ulec drobnym zmianom. Koncepcyjne rysunki wod-kan, c.o. oraz elektryki zostają wtedy aktualizowane do inwentaryzacji oraz do konkretnych elementów wyposażenia dobranych na etapie aranżacji. Do projektu wykonawczego konieczne jest wykonanie inwentaryzacji, gdyż często projektowane są detale w skali 1:10 lub 1:2 czyli z dokładnością do milimetra.
9Ile kosztuje projekt wnętrza?
Cena projektu zależy od wielu czynników, w tym od metrażu, czy jest to obiekt do remontu czy dopiero w trakcie budowy, czy ma skomplikowany układ wnętrza (np. ciasne pokoje, małe antresole lub niewygodne skosy). Im większy metraż, tym większe korzyści skali, czyli im większy lokal tym taniej wychodzi za m2. Należy także wziąć pod uwagę czy do zaprojektowania są schody, kominek i tym podobne elementy.
10Jak długo trwa projektowanie wnętrza?
Termin wykonania projektu wnętrza zależy od zakresu prac. Jeśli zależy Ci na czasie, warto poinformować o tym na początku projektanta, aby ustał harmonogram prac odpowiednio do Twoich terminów. Zazwyczaj prace nad funkcją trwają około 7-12 dni, pozostałe etapy to czas od około 14 do 22 dni roboczych. Czas projektowania zależy także od Ciebie i ile czasu potrzebujesz na podjęcie decyzji przy wyborze koncepcji funkcjonalnych i aranżacji.
11Co jest potrzebne do wyceny projektu wnętrza?
Aby rzetelnie wycenić prace projektowe potrzebny jest ogólny rzut z podstawowymi wymiarami oraz Twoje wytyczne projektu. Najlepiej umówić się z nami na bezpłatne spotkanie, na którym będzie można porozmawiać o Twoich oczekiwaniach, terminach i wytycznych. Jeśli jednak nie masz czasu na spotkanie, architekt może wycenić projekt po rozmowie telefonicznej i otrzymaniu nawet odręcznego rzutu z wymiarami lub zdjęciami z lokalu.
12Czy mogę remontować mieszkanie w zimie?
Obecne nowoczesne materiały i technologie budowlane pozwalają na remont w zimie. Nasi fachowcy radzą sobie z tym zagadnieniem, nawet jeśli w zakresie jest także wymiana grzejników. Nie ma znaczenia, że temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Nie musisz obawiać się zawilgocenia lub dłuższego schnięcia tynków, gdyż przy ogrzewanych pomieszczeniach często gładzie szybciej wysychają niż w dni pochmurne latem. Ważne jest natomiast, aby przestrzegać kilku zasad, np. podczas malowania ścian należy utrzymywać w miarę stałą temperaturę, nie przegrzewając lub przewietrzając nadmiernie pomieszczeń, gdyż farba po wyschnięciu może być niejednolita. Dobry i doświadczony fachowiec wie, jak należy przeprowadzać remont w różnych warunkach pogodowych i zaproponuje takie rozwiązania przy wykonywaniu prac, aby nie było problemów w późniejszym użytkowaniu lokalu.
13Jak szybko mogę przeprowadzić remont?
Wszystko zależy od zakresu prac, jednak pamiętaj, że pośpiech przy niektórych pracach remontowo-budowlanych nie jest wskazany. Aby prace wykonane były profesjonalnie, rzetelnie i starannie, należy wziąć pod uwagę technologię ich wykonania, która często wymaga czasu, np., aby wylewka pod parkiet drewniany miała odpowiednio małą wilgotność należy cierpliwie poczekać. Jeśli zależy Ci na czasie, można usprawnić proces remontowo-budowalny dostarczając przed czasem wszystkie potrzebne materiały. Jeśli masz umówionego fachowca przypilnuj, aby nie czekał na dostawę np. gresów podłogowych, ceramiki łazienkowej lub opraw oświetleniowych montowanych w sufitach podwieszanych, a harmonogram prac będzie przebiegał zgodnie z planem. Warto także wiedzieć, że na niektóre elementy, takie jak np. meble na wymiar (kuchnie, garderoby) trzeba poczekać od około 4-10 tygodni od momentu zmierzenia przestrzeni na nie przeznaczonej. Czyli dopiero po położeniu podłóg i przygotowaniu wszystkich ścian, na budowę przychodzi ekipa stolarska, która wykonuje pomiar i od tego czasu uruchamiane jest zamówienie. W cierpliwość trzeba się także uzbroić przy zamawianiu drzwi – pomiar przed zamówieniem musi się odbyć po położonych podłogach i wykonanych otworach drzwiowych i od tego momentu czekamy na montaż drzwi (w zależności do firmy) od 8 do 11 tygodni.